Tõnis Tootsen “Unes ja ilmsi” Sänna Kultuurimõisas

Postitatud 17.07.2017

Reedel, 21. juulil kell 18 ootame sind, armas sõber, Sänna Kultuurimõisasse raamatukokku, kus toimub kohtumisõhtu Rõuge juurtega ulme-noormehega Tõnis Tootseniga.

Tootseni käsitsi kirjutatud ulmeromaan “Esimene päev” osutus märtsis üheks Kultuurkapitali kirjanduse aastaauhinna laureaadiks.

Tõnis Tootsen on kirjanik ja toimetaja. Õppinud Tartu Ülikoolis semiootikat ning töötanud heli- ja videomontaaži alal, sealhulgas toimetanud “Ööülikooli” saateid raadio ja tele tarbeks.

Reedel Sännas jagab Tõnis mõtteid teemal “Unes ja ilmsi”. Kuidas suhestuvad unenäod ja ärkvelolek: kas nendevahelist puutepunkti võib nimetada väravaks ning kas sel juhul on tegemist ühendatud anumatega? Samuti jagatakse kätte lauad, saed ja naelad, et igaüks võiks pärast loengut ehitada oma unejõele väikese veski, püüdmaks pisutki loovenergiat, mis ööpimeduses pulbitseb – et seda siis päevavalges kasutada.

Loengu kõrvale pakume taimeteed.

Kohtumisõhtu toimub Inspiratsiooni Suvekooli raames

Pilet: 5 eur

Tõnis Tootseni filosoofiline fantaasiaromaan “Esimene Päev” on mitmekihiline, omapärane, avastamisrõõmu pakkuv raamat, mis räägib Eesti elust paarikümne aasta pärast. Käsikirja alusel trükitud väljaanne on autori käe all läbinud tunniajase järeltöötluse, nii et iga raamat on osaliselt unikaalne.

Autor ise nimetab oma teost ulmekoorikusse köidetud eksperimentaal-kirjanduslikuks katseks põrgatada kokku vastanduvaid jõude. “Nii valgust kui ka pimedust, üldist kui ka isiklikku, kaost ja korda, kõiksugu vastandeid, et nad põrkudes ja põrmustudes leiaksid mingi lõimiva ühisosa, milleks võiks olla ruum, sest kõik vastandid vajavad ruumi,” kirjeldas Tootsen “Aktuaalsele kaamerale”.

Tõnis Tootsen ütles, et nii raamatu vorm kui ka lood on sündinud intuitiivselt ning kantud unenäolisest vaimsusest. “Kõige viljakam aeg oli une ootamine kell 2-3 öösel ja paljude ideede filtriks sai see, kas ma jaksan üles tõusta, tule põlema panna ja kaustikusse kirjutama hakata. Nii vormilised kui ka sisulised kandvad ideed on sündinud unemaiguste mõtete olelusvõitluses,” tõdes autor.

Related Posts

Tags

Share This

468 ad